UTEST · UTCM-3742.FPR-N
15/250 kN (56.200/3370 lbf) Automatic Cement Compression/Flexure Testing Machine.110V, 60Hz, 1ph.
15/250 kN (56.200/3370 lbf) Automatic Cement Compression/Flexure Testing Machine with UTouch PRO Control Unit. Consists of 15/250 kN capacity 2 column steel fabrication flexural and compression frame (UTC-3742) and automatic hydraulic power pack with UTouch PRO control unit is motorized dual stage pump for rapid approach. Load cell is used for load measuring. Removable transparent front-rear safety doors (Should be factory installed), compression & flexure jigs should be ordered separately. 110V, 60Hz, 1ph.
Price on request — individual B2B terms.
Technical specifications
| Capacity | 250 kN |
|---|---|
| Power supply | 110-120V, 60Hz |
| Power | 800 W |
| Dimensions (W×L×H) | 60.0 × 106.0 × 157.0 cm |
| Weight | 360.0 kg |
| Manufacturer | UTEST |
| Category | Cement and Mortar Testing Equipment |
| Manufacturer code | UTCM-3742.FPR-N |
Applications of this cement / mortar testing device
Cement testing equipment determines the normative properties required for conformity assessment per EN 197-1: setting time, fineness, soundness and strength. No cement may be placed on the EU or Swiss market without these tests.
Vicat apparatus test setting time per EN 196-3; Le Chatelier rings test soundness. Mortar mixers with 5-liter bowl per EN 196-1 prepare prisms (40 × 40 × 160 mm) for flexural and compressive strength. The strength test itself uses dedicated cement presses.
Typical users: cement plants (Holcim, Vigier, Jura Cement), research institutions and testing institutes.
Manufactured by UTEST Material Testing Equipment in Ankara, one of the world's largest manufacturers of construction-materials testing equipment, supplying more than 130 countries.